Historia Międzynarodowych Spotkań Muzycznych | Międzynarodowe Spotkania Muzyczne im. Jean Pacalet w Międzyborowie

Międzynarodowe Spotkania Muzyczne w Międzyborowie sięgają roku 2000. Wtedy właśnie 6 sierpnia doszło do pierwszego koncertu muzyki klasycznej. Inicjatywa takiego wydarzenia narodziła się w duszy i umyśle Andrzeja Szadkowskiego wiele lat wcześniej, kiedy losy rzuciły mieszkańca małego Międzyborowa „na zachód”. Jego tenorowy głos słyszano na wielu scenach Europy i tylko nie słyszeli go bliscy z dzieciństwa czy rodzina. Marzenia A. Szadkowskiego, by zaśpiewać dla międzyborowian, spełniły się właśnie w roku milenijnym. Ziściły się one dzięki ogromnej pomocy tutejszych mieszkańców z Maciejem Śliwerskim i członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Wydm Międzyborowskich oraz proboszczem tutejszej parafii.

Organizacja

Od roku 2000 w międzyborowskiej świątyni rozbrzmiewają niepowtarzalne i wyjątkowe koncerty. Działacze Stowarzyszenia i mieszkańcy nie szczędzą swojej pracy, czasu i wysiłku, by przygotować każdy koncert. Msza święta, tradycyjnie poprzedzająca koncert, odprawiana jest przez JE ks. biskupa Józefa Zawitkowskiego, który docenia rolę kultury i patriotyzmu w życiu narodu. To wielka nobilitacja dla MSM. Co roku koncert rozpoczyna hejnał Międzyborowa, napisany i odgrywany przez Stanisława Bieszczada – założyciela Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Konferansjerami koncertów są gospodarze wieczoru – Andrzej Szadkowski i Maciej Śliwerski. Organizatorzy profesjonalnie dbają o wszystko, od godnego ugoszczenia artystów z zagranicy, których A. Szadkowski zaprasza, po bezpieczeństwo i miłą atmosferę podczas spotkań pokoncertowych. Bowiem tradycją MSM stały się bezpośrednie spotkanie z artystami w pomieszczeniach pod kościołem. Tam właśnie organizatorzy przygotowują w bardzo efektywny, każdego roku inny sposób, skromne przyjęcie dla wszystkich słuchaczy, by mogli porozmawiać z artystami, zdobyć autografy itp. Przy napojach, owocach i kawałku domowego ciasta, zawsze panuje miła, rodzinna atmosfera. W pomieszczeniach dolnego kościoła zorganizowana jest też Wystawa Jednego Dnia, będąca odrębnym wydarzeniem kulturalnym w Międzyborowie. Publiczność rozmawiając z artystami może podziwiać dzieła plastyczne czy fotograficzne polskich artystów. Oczywiście co roku są to inne prace innych autorów.

Wykonawcy

Andrzej Szadkowski zaprasza co roku do Międzyborowa wykonawców, którzy grają i śpiewają tu bez jakichkolwiek honorariów. Nagradzani są gromkimi brawami na stojąco, kwiatami, nieukrywanym podziwem i serdecznością ze strony publiczności. Muzyka jest ich zawodem ale przede wszystkim pasją. Z ciepłego odbioru swych występów czerpią wiele satysfakcji. Świadczą o tym wypowiedzi artystów i fakt, że chcą tu wracać. Ten jedyny koncert w Międzyborowie wielu muzykom przypadł do serca i chcą wracać na kolejne MSM, by zagrać czy zaśpiewać dla tutejszej publiczności. Wielu z artystów to obywatele Francji,Niemiec, Holandii, Gruzji, Rumunii, Argentyny, czy Madagaskaru. Mieszkają i pracują w Europie i chętnie dzielą się swoim talentem z międzyborowską publicznością. A przecież sceny np. paryskiej Bastylii czy Opery Wiedeńskiej nie można ni jak porównać z wnętrzem kościoła w Międzyborowie. Wśród wykonawców międzyborowskich koncertów znajdują się też obywatele Polski. Podobnie jak Andrzej Szadkowski – kształcili się poza granicami naszego kraju, tam żyją i pracują. Udział w MSM w Międzyborowie wielu z nich traktuje jak sentymentalną podróż do kraju lat dziecinnych, gdzie chętnie śpiewają i grają dla polskiej publiczności, nie ukrywając wzruszenia.
(Personalnie artystów przedstawiamy w zakładkach opisujących każdy koncert)

Publiczność

Początkowo publiczność koncertową stanowili w większości mieszkańcy Międzyborowa i okolicznych miejscowości. Przychodzą całymi rodzinami, jest to więc publiczność wielopokoleniowa. Ale już od pierwszego koncertu trzeba było przyjść wcześniej, by zająć miejsce siedzące. Z czasem było trudno o jakiekolwiek miejsce tuż przed koncertem. Wieść o wyjątkowej uczcie duchowej, otwartej i przystępnej dla każdego, rozeszła się bardzo szybko. Obecni też są nauczyciele i uczniowie oraz absolwenci Państwowych szkół Muzycznych z Żyrardowa czy Grodziska Mazowieckiego. Międzynarodowe Spotkania Muzyczne w Międzyborowie mają liczne grono stałych słuchaczy, którzy przybywają na ten jedyny koncert z podwarszawskich miast, Żyrardowa, Łodzi, Grodziska, Milanówka czy Pruszkowa. Nie brak też ludzi kultury, scen warszawskich, a więc wyrafinowanej publiczności. MSM swą obecnością zaszczycają też ludzie znani w Polsce, pełniący czołowe funkcje w naszym państwie, m.in. pan Bronisław Komorowski – Marszałek Sejmu, obecnie Prezydent Rzeczpospolitej i wielu innych gości na stanowiskach ministerialnych, władz samorządowych z terenu Mazowsza i najbliższych okolic.
(Personalnie gości przedstawiamy w zakładkach opisujących każdy koncert)